Tootevideote kasutamine ja kasutajamugavus

Online videote levik on viimastel aastatel tõusnud märkimisväärselt, aga selle kajastamises kasutajasõbralikkuse osas tootevideote näol on olnud suuresti vaikus. YouTube teeb vaatamiste ja kasutajate arvu osas iga aasta hüppelisi tõuse. Oleme liikunud kasutajamugavuse trendide osas kiiresti veebist äppide maailma, aga vahele on jäänud video. Kasutajamugavuse spetsialistid on jätnud selle lahata turundajatele ja turundajad omakorda järjekordsetele spetsialistidele, kelleks on lõppkokkuvõttes kasutajamugavuse spetsialistid. Isegi maailma üks müüdavamaid usability raamatuid Don’t Make Me Think viimane köide ei kajastanud põhjalikult antud kategooriat.

Lõpuks murdus ka Twitter, kes hakkas loetud nädalad tagasi näitama automaatselt käivituvaid videosid oma feed’is. Facebook on juba pikemat aega integreerinud ja katsetanud videoga. Isegi uuring näitavad, et sõna “video” kasutamine e-maili pealkirjas tõstab video avamise määra 19%. Video ei ole enam lihtsalt ainult armsad kassid ja naljakad koduvideod.

Video kasutamisel on testimine keeruline ja tulemuste mõõtmine raske. Samas formaadis video jagamine kõigile nõuab valdkonnas kogemusi ja kõrgkvaliteedilise video produtseerimise tulemus võib rikkuda kehva ühendusega klientide mobiilne internet. Vana rahvatarkus “pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna” peab paika veel rohkem video puhul kui seda näiteks piltide puhul. Üks sekund videot sisaldab 25 pilti. Veebis on kordi tõestatud, et videod köidavad rohkem kasutajate tähelepanu kui lihtsalt pildid. Tehtud on vähemalt kolm põhjalikku uuringut, uurimaks kui palju aega on veebilehtedel visuaalselt külastajate arvamuse kujundamiseks, tulemuseks keskmiselt 50 millisekundit. Atraktiivse kaadri video thumbnail’ides on selleks suurepärane võimalus. Videod lubavad edasi anda rohkem emotsioone. Lubades “tunda” toodet või teenust, andes ettevõttele personaalsuse ja tuues välja selle karakteri. 52% klientidest ütleb, et video vaatamine muudab neid kindlamaks ostuprotsessi lõplikuks tegemiseks.

Maailma üks mainekamaid kontoritoolide brände Herman Miller looja kirjeldab video abil toote juures, kuidas nende toolid valmisid. Suurepärane lisa toodet tutvustava tooteloo teksti ja piltide juures:

Aeron - Office Chair - Herman Miller
Kontoritoolide kategoorias jätkates, siis eeskujulikuks näiteks on ka Meshi kontoritoolide kokkupanemise õppevideo, mis on lisatud avalikult YouTube keskkonda. Videos kasutatakse osavalt ka välja öeldes ja kuvades brändi sõnumit “Modern, stylish, reliable” 2:07 peal. Video:



Eestis kasutatakse videot endiselt väga vähe. Näiteks Home4you kasutab kontoritoolide kategooria toodete eesti keelseid tootevideosid, mis selgitavad tootelehel kontoritooli eeliseid ja omadusi:

Töötool SMART EXTRA peatoega, hall

 

GrilliMarket lehel kasutatakse toodete juures põhjalikke tootjate tutvustusvideosid, näiteks keraamilised ja Kamado grillid kategoorias Primo Nordic Kamado Round toote juures järgnevalt:

 

 

Toodete videotele lisaks on hea näide teenuste videotest SPS Grupp, mis kuvab esilehel ja teenuste lehtedel erinevaid videosid, näiteks akende pesemise teenuse lehel:

Videole on lisatud lisaks paremat ülevaadet ja usaldusväärsust tõstvad laused “Eesti edukaim kinnisvarahaldaja ja -hooldaja 2013 ja 2015”, “Kõige konkurentsivõimelisem mikroettevõte 2016. aastal”, “Hooldame ligi 300 000m2 sisepindu ning 100 000m2 väliterritooriume” jpm.

Hüpoteeklaen on lisanud esilehele ärilaenu tutvustava video, mille lõpus avaneb lisainfo ja video alla on lisatud call-to-action “TAOTLE”.  Tegemist tundub olevat universaalse ja ka teistes kanalites kasutatava videoga, sest video lõpus on viide www.hypoteeklaen.ee lehele, millel video juba asub.

Hüpoteeklaen – laen kinnisvara tagatisel

Usability Geek on kokku pannud suurepärase juhendi tootevideote kasutajamugavuse osas, mida soovitaksime lugeda.

Statistikat videote kohta:
– 50% mobiilide interneti andmesidemahust on online video.
– 65% video vaatajatest vaatab sellest rohkem kui 3/4.
– 78% inimestest vaatavad iga nädal online’s videosid.
– 3/5 klientidest veedab vähemalt 2 minutit tootevideote vaatamiseks.
– Mobiilse seadme kasutajad vaatavad 3x suurema tõenäosusega videot kui lauaarvutiga kasutajad.
– 174% ostlejast on suurema tõenäosusega toodet soetamas, võrreldes nendega, kes ei vaadanud videot.

 

 

 

Lisa kommentaar