Raido Tamar: loomade kasutamine reklaamides

Loomareklaamide kasutamine on muutunud tänapäeval täiesti tavapäraseks. Selle aasta ühe suurima spordisündmuse, Ameerika jalgpalli finaali Super Bowl, reklaamidest jättis endast järjekordselt kõige suurema jälje maha loomareklaam. Õlletootja Budweiser reklaam, järg juba eelmisel aastal laineid löönud loomareklaamile “Brotherhood“. Mis kasutas oma reklaamis Clydesdale’i varsast hobuseks kasvamise ja tema kasvataja vahelist sidet. Jätkates noorte loomade reklaami, kasutas Budweiseri see aasta “Puppy Love” reklaamis Clydesdale’i hobuse ja noore kutsika vahelist sidet. Viimase põgenemist lähedal asuvast loomade varjupaigast, et olla koos oma Clydesdale’i hobusest sõbraga. Tugev mõjutus on ka suurepärasel muusikavalikul. Kokkuvõttes reklaam, mis oli niivõrd armas, et võitis enda haardesse suure osa Super Bowli vaatajatest. Olles konkurentsitult sotsiaalmeedias selle aasta kõige jagatum Super Bowl’i reklaam. Mängujärgse päeva lõpuks jagati seda koguni 1,5 miljonit korda. Järjekordselt näide, et loomade reklaamid toimivad endiselt.

Kõik ei ole aga rahul. PETA on astumas jõulisi vastusamme. Organisatsiooni arvates peaksid reklaamiettevõtted vältima loomade kasutamist. Loomad, kes nende sõnul on tihtipeale lahutatud noores eas oma vanematest, kannatavad kohutavate treeningtingimuste all ja nende rahustamiseks kasutatakse narkootikume. Loodud on ka American Human organsatsiooni pool loomade kasutamise juhend filmides/videodes nimega Guidelines for the Safe Use of Animals in Filmed Media, tagamaks neile paremaid tingimusi. Rahulolematus on aga loomareklaamidega kestnud juba pikemat aega. Aasta 2008 parimaks autoreklaamiks valitud Wolkswagen’i laulva koera reklaami suhtes esitati ainuüksi UK reklaami standardeid kontrollivasse organisatsiooni ASA kokku 733 kaebust. Organisatsioon mõistis inimeste kaebust, et nad ei pea õigeks treenitud koera kasutamist reklaamis, kontrollis sellepeale veterinaartöötaja kohalolekut filmimise ajal ja koera heaolu tagamist.

Reklaamitööstus aga areneb. Selle aasta suurima spordisündmuse Nike’i poolseks reklaamiks oli juba nn jalgpallimultikas. Lugu riskantse ja turvalise jalgpalli vahel, milles kujutati Nike’i peamiseid jalgpalluritest reklaaminägusid nagu Cristiano Ronaldo, Neymar, Ribery, Rooney jpt. Eelmise aasta üks auhinnatumaid reklaame Chipotle Mexican Grill – The Scarecrow aga ühendas mõlemad. Chipotle Mexican Grill, populaarne burritode restoranikett (1500 restorani üle maailma), tuli välja Pixari stiilis reklaamiga, mis läks viral’iks üleöö ja sellest sai esindusreklaam jätkusuutlik toidu/mahepõllunduse osas. Reklaam, milles hernehirmutis avastab tõe farmiloomade kasvatamisest ja otsustab alustada iseenda farmiga. Hernehirmutise reklaam aga ei ole esimene kord kui Chipotle kasutab oma reklaamisõnumi edastamiseks multikat ja loomasid. Ettevõtte 2011. aasta loomareklaam üritas juba siis edu ettevõtte jätkusuutliku toidu reklaamimisel.

Loomade kasutamine reklaamides ei ole võõras ka Eestis. Kiirlaen teenust pakkuv ettevõtte Vivus, kasutab oma eesti keelsetes reklaamides multika karakterist loomasid, kes annavad nõu, mida seostatakse ettevõtte poolt pakutava finantsteenusega. Uus ka kiirlaen teenust reguleeriv reklaamiseaduse muudatus kohustab olema reklaamides tasakaalukam, seega loominguline viis visuaalselt paeluva reklaami loomiseks. Juba 2002-aastal Martin Hamblin GfK, küsitlustöö ja andmetöötlus tõi välja, et võrreldes teiste Euroopa riikides eelistavad eestlased oluliselt rohkem reklaame, milles on ka loomad. Arvestades kui raske on leida Eestis dresseeritud loomasid, siis kas just humoorikad loomamultikad reklaamitööstuse uus trend ka Eestis?

Artikli kirjutas Raido Tamar, SEO Partner ettevõttes.

Lisa kommentaar