Vana ja uus Pärnu

Sattusime eelmine aasta arhiivikogumikule internetis, kus olid vanad pildid Pärnust. Fotosid vaadates tekkis idee luua võrdlus, kui palju on tänasel päeval hooned ning olustik muutunud. Kohad said valitud selle järgi, kus meie arvates kontrast kahe pildi vahel võib tulla suurim, kuid on ka kohti kus pea 90 aasta jooksul pole suuri muutusi toimunud.

Fotode autor on Maksim Tund ning töötluse teostas meie koostööpartner Reimo Meier ettevõttest Kreatiiv OÜ

Rüütli tänav Pärnus
Rüütli tänav

 

Järgmine foto vanaaegse ja praeguse Pärnu võrdlusest on üles võetud saksa ajal Hommiku ning Rüütli tänava ristis. See on üks fotodest, kus võrdlus tänapäeva ja pea 75 aasta hoonestuse vahel on minimaalne. Kadunud on elektripost ning laiendatud on kõnnitee ala. Samuti on munakivi teele valatud asfalt. Seistes tee keskel on näha ka praegusel hetkel asfalti august munakivi teed.

Rüütli ning Hommiku tänava rist
Rüütli ning Hommiku tänava rist

 

Foto on tehtud 1930 aastal Koidula pargis, kus püüdis tolleaegne fotograaf Jakobson pildile Pärnut ületava tsepeliini. Huvitav on vaadata, kuidas park pole tänase päevaga võrreldes eriti muutunud, säilinud on pingid ning juurde on tekkinud valgustusposte. Pildi pealkirjaks oli fotograaf märkinud “Graf Zeppelin”, mis oli kirjutatud ka tsepeliini peale. Fotovõrdluse tegemise käigus uurisime ka ajalugu, kus selgus, et tsepeliin oli käinud Eesti pinnal 2 korda, 1930 ning 1931 aastal. Tollel ajal peeti seda Eestis maailmaimeks.

Zeppelin Koidula pargis
Zeppelin Koidula pargis

 

Pärnu kesklinna sild on aastatega väga palju muutunud. 1938 aastal olid sillal kaared, mida tänapäeval enam seal ei näe. Lisaks on rajatud ka praegu jõe äärde kena promenaad. Veel varasemalt oli aga sild mitmeid kordi madalam ning kasutusel oli palju puitkonstruktsioone, mida täna seal praktiliselt ei leia. Samuti kasutati puidust silda ka laevadelt kauba maha laadimiseks, mida praegu tehakse aga tükk maad eemal sadamas.

Pärnu kesklinna sild
Pärnu kesklinna sild

 

Järgnev pilt on tehtud Rüütli ning Ringi tänava nurgal. Vana pilt on tehtud umbes 1920 aastal ning nagu näha siis peamiseks erinevusteks on puude rohkus ning tänapäeval munakivitee puudumine. 1920 aastatel oli sealses piirkonnas rohkem puid, kui neid on tänapäeval. Vasakpoolses majas tegutseb tänapäeval pagariäri ning ära on kolinud veel pildil olev söögikoht. Ringi tänaval oli praeguste klubide asemel sisse seadnud foto põhjal rattakauplus. Samuti puudus ka sissekäik ööklubisse Kassa, mille asemel oli lihtsalt aken.

Rüütli ning Ringi tänava nurk
Rüütli ning Ringi tänava nurk

 

Viimane pilt vana ja ja uue Pärnu seeriast tuleb Hospidali tänavalt, kus leiab sarnasusi rohkem kui erinevusi ning paikneb ka meie Pärnu kontor. Nagu ka varasematelt piltidel on munakivi asendunud praegusel ajal asfaltiga. Vasakpoolses majas asub hetkel Victoria hotell ning otse ees asuvas majas reisibüroo ning pitsarestoran. Pilt oli tehtud kontrasti tõttu, et tuua välja autode erinevused 1930 aastal ning tänapäeval. Hotelli kõrval olevat puud ei ole samuti enam nii suures hillguses alles, vaid alles on ainult osa sellest.

Hospidali tänav
Hospidali tänav

Kõik üleval pool mainitud pildid ilmusid ka Pärnu Postimehe laupäevalehes nädalafoto rubriigis ajavahemikul 27. veebruar kuni 2. aprill 2016. aastal.

Lisa kommentaar