Droonid – meie tiivulised abilised

Droonid on nüüdseks inimesi lõbustamas ja aitamas juba mitukümmend aastat. Militaarvaldkonnas said mehitamata lennumasinad esimesi katsetusi juba suurte ilmasõdade ajal, kuid rohkem katseprojektideks need jäidki.
Kui varasemalt võis pidada droone ja muid mehitamata lennumasinaid pigem korrakaitseorganite ja sõjavägede pärusmaaks, siis nüüd kasutatakse droone kõikides eluvaldkondades, kus see võib aidata meil kergema vaevaga elus hakkama saada.
Tsiviilkasutusse jõudsid droonid 2000ndate keskpaiku, kui 2006. aastal anti Ameerika Ühendriikides Lennuameti poolt luba kasutada tsiviildroone. Toona oli droonide kättesaadavus piiratud ja tegemist oli kalli hobiga. Tehnika arenguga arenesid ka droonid ja nende akud, mis võimaldasid aina pikemaid õhulende.

Droonid äritegevuses

Droonide tootmine hakkas minema massidesse pärast 2013. aastat, kui Ameerikas teatas veebiplatvorm Amazon, et kavatseb hakata klientide tellimusi kohale toimetama droonidega. Kuigi ambitsioonikas projekt toimetas esimese tellimuse drooniga kliendini 2016. aastal Inglismaal, siis täies mahus tööle see projekt veel ei ole läinud.

Ometigi on droonid meie elus mängimas aina suuremat rolli. Lisaks äritegevusele korraldatakse droonilennutamise spordivõistluseid, mis on vaatemängulised ja on võitnud paljude fännide südamed. Droonivõistlused on leidnud tee ka spordiennustuste maailmas, kus on palju tulihingelisi fänne, kes oma lemmikule panustada soovivad. Eestis tasuks silma peal hoida Eesti online kasiino lehtedel, mis võivad huvitavale ja vaatemängulisele õhuvõistlusele pakkuda ka panustamise võimalust.

Droonide lai kasutusala

Droonide ja muude mehitamata lennumasinate potentsiaal on tänapäeval kõigile selge.
Droonide abil saab lihtsalt ligi paikadele, mis muidu meile jääksid kättesaamatuks. Nii saab droone kasutada hingematvate loodusfotode ja -videote tegemisel ning see aitab meil maailma näha uuest perspektiivist.
Suurt kasu lõigatakse droonidest nii päästjate kui ka politsei tegevusvaldkondades. Droone lennutades tuvastatakse nii metsapõlengu koldeid, otsitakse metsa ja rabasse eksinud inimesi ning püütakse ka kurikaelu.

Kuidas teha häid videosid droonide abil?

Droonid on justkui tiivulised abimehed, kes viivad meie silmad kõrgustesse ja aitavad sealt kõrgtehnoloogiliste lahenduste abil teha ülesvõtteid 4K kaamerapildis. Lennukõrgus jääb droonidel umbes 150 meetri juurde (üle selle vaja luba), mis on piisavaks kõrguseks, et filmida ilusaid õhukaadreid just sellest, mis sulle meeldib.

Hea droonivideo loomisel tuleb kasuks teada mõnda nippi, mis aitavad sul saavutada parema kvaliteediga video või pildimaterjali.
Esmalt tasuks teha kindel plaan või koostada tegevuskava, kus on paika pandud, mida sa filmid või pildistad. Kuna drooni lennuaeg on piiratud, siis tahad kindlasti, et see aeg saaks maksimaalselt kasutatud eesmärgi nimel.
Soovitatav on huvipakkuva kohaga enne tutvuda, vaadata kaarti Google Mapsi satelliitvaadet, teha kohapeal mõned pildid ja miks mitte ka droonifotod, et paremat ettekujutust saada.
Oluline on, et viiksid end kurssi ka Eestis kehtiva seadusandlusega, et drooni lennutades pahandustesse ei satuks. Asjakohase info leiad Transpordiameti kodulehelt.

Droone on saadaval erinevaid ning hoolega tasuks jälgida kaamera kvaliteeti, sest see on kõige olulisem komponent lummavate kaadrite ülesvõtmiseks. Heal droonil on gimbaliga kaamera, mis töötab kui kaamera stabilisaator ja aitab jäädvustada palju stabiilsemat ning professionaalsemat videot.

Võta šnitti Hollywoodi filmidest

Oleme kõik näinud filmides väga huvitavalt ülesvõetud õhukaadreid, kuid miks mitte seda ka ise proovida. Drooni lennutades proovi filmimisel kasutada erinevaid kaameranurki liikumise pealt, sest need lisavad videole professionaalsust ning liikuvust.
Heast stabilisaatorist kahjuks ei piisa, et kvaliteetset videot saada. Tihti mõjuvad droonile ka muud loodusjõud, nagu tuul, mis võib su plaanid rikkuda. Droonid on suhteliselt kerged ning kõrgustes hiiliv tuul ei lase droonil filmida stabiilseid kaadreid ning nii võib kogu videomaterjal jääda kehva kvaliteediga. Soovitatav on mõned päevad enne plaanitud filmimist jälgida ilmateadet, et kõik sujuks plaanipäraselt.

Kuldne tund – mis see on ja kuidas seda ära kasutada?

Kuldseks tunniks nimetatakse esimest tundi pärast päikesetõusu ja viimast tundi enne päikeseloojangut. Sellel perioodil kiirgab päike oranžikat ja punakat värvust üle kogu taeva, muutes selle muinasjutuliselt kauniks, mis filmile jäädvustades ütleb rohkem kui tuhat sõna seda eales teeks.

Droonid on tulnud, et jääda ning nende arenguga saame ka näha, kuidas droonid meie elu erinevates valdkondades lihtsustavad. Olgu selleks siis ilusad õhukaadrid kaunist lossist, kohale toimetatud pisipakk veebipoest või metsast leitud eksinud marjuline – pilk ülevalt alla annab meile juurde perspektiive ja aitab nii öelda jalad maast lahti saada.

Lisa kommentaar